................::::::::::[ Congratulations 2020 Graduates ]::::::::::..............

Class of 2020

Southern University at New Orleans (SUNO)

Virtual Graduation Celebration

Saturday, May 16, 2020

Beginning at 10: 00 a.m.

 

 

 

Welcoming Remarks
Dr. Brenda W. Jackson
Vice-Chancellor
Research & Strategic Initiative
Executive Director of Title III Program

 

 

Opening Prayer
Dr. Torin T. Sanders
Pastor, Sixth Baptist Church

 

 

Opening Remarks
Dr. James H. Ammons, Jr.
Interim Chancellor
Southern University at New Orleans (SUNO)

 

SPECIAL GUEST CONGRATULATORY REMARKS
The Honorable John Bel Edwards
Governor, State of Louisiana

 

 

Dr. Ray L. Belton
President
Southern University and A&M College System

 

Mr. Domoine D. Rutledge
Board Chair
Southern University System Board of Supervisors

 

Dr. David S. Adegboye
Vice-Chancellor
Academic and Evening/Accreditation Liaison

 

Ms. Wonda Crawford
Chair
Southern University at New Orleans (SUNO) Alumni Association

 

Solo
Mr. Randy Thomas
Choir Director
Southern University at New Orleans (SUNO)


 

 

A Message From the Deans

 

Congratulations to the Class of 2020!!

HONOR GRADUATES FOR SPRING 2020

SUMMA CUM LAUDE

Jenna Angela Morris
4.000
Psychology
     
Jacy A. Haynes
3.902 
Biology/Forensic Science
Gabrielle Jonique Joseph
3.909
Educational Studies
Ayden Gutierrez Le
3.853
Computer Information Systems
Clyde Shaquille Montgomery
3.886
Computer Information Systems
Chikaodili Osuji
3.833 
Biology

 

MAGNA CUM LAUDE

 

Amia Jaree Augillard
Kimberly H. Nguyen
Jennifer Burgos
Lewis Pablo Ntolla
David Johnny Davis, Jr.
Debra Oliver-Hammons
ShellyReneé Fairbanks
Nalin Patel
Christopher Michael Francis
Megan A. Perkins
Bobbie Almettae Hardy
Caynon A. Roussell
Chantrell Keriayn Lewis
Jasmine B. Simmons
Racquel Victoria Martin
Chasity Thomas
Lelund David Marzell
Charone L. Williams

                                           

CUM LAUDE

 

Jessica Lynn Alberts-Eugene  
Natasha Domingue
Schyvanda Theresa Baranco 
Edwin Escobar
Giovanna Michel’le Batiste
Elisha Ann Fisher
K’Shon G. Booker 
Brittney Franklin
Chelsea B. Brown
Andrea M. Gant
DeShawn Brown
Alexis Page Hamilton
Kermit Brual
Kalyn Haynes
Acdane Jamvoney Campbell
Chalese Janea Helaire
Tequilla Marie Campbell
Tyrionne E. McCaskill
Damanitra Edwanique Celius
Reginell Marie Meridy
Christina Terry Clark
Robert Lee Murray, Sr.
Paulette T. Clark
LyJean Payne
Trichena Cole
Xylisa Ann Richard
Candace M. Curry
Sabrina Theresa Riley
Melanie Davis
Bryanna Zinnia Scott
Raquel Davis
Kerryann Scott
Regal DeQuair
Michael Alexander Sentino
Ethel Dinvaut
Jamie Harrison Thomas
Chastity Carter Dixon
Mike D. Tran
Raven Williams
 

 

 

HONORS

 

Bree’Anne Brent Battiste 
Ronald LaBranch, Jr.
Brian Joseph Bigard
Sylvia Mae Meyers
Monitra Coleman
Renada Ariel Simms
Thomas Joshua Franklin III
Hannah Elizabeth Turner
JaMon Jackson-Harris 
Rolanda Warren

 

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Master of Arts

CRIMINAL JUSTICE

Dawnella E. Adams


 

Toni T. Alridge


 

Alexis A. Banks


 

Jovan Berry


 

Brittany Bickham


 

Moneshia S. Butler


 

Brandon N. Cannon


 

Damany K. Cannon


 

Dominique Carter


 

Rhonda Ceaser


 

Kendra Chatfield


 

Charles E. Chester


 

Raeven T. Cojoe


 

Kevin M. Dorsey


 

Gloria W. Fredericks


 

Treshawn R. Gaines


 

Daniel L. Gray


 

Courtney K. Green-Brumfield


 

Thaddeus J. Greenlee


 

Cuana J. Holmes


 

Curry Isaac


 

Victoria R. Jones


 

Thomeka Livingston


 

Stephen Egbe Mbi


 

Dedrick W. Murry


 

Kiera Nisby


 

Monique Odom


 

Christian Onor


 

Melika Pepp


 

Kishawn R. Phipps


 

Dionne Robinson Polk


 

Jairielle S. Ratcliff


 

John Simmons Jr.


 

Darlene A. Stokes


 

LaShawn Taylor


 

Vernell A. Thibodeaux


 

Dominique Wilkerson


 

Dina T. Williams


 

Sheldon S. Williams


 

Tiffany Young


 

 

MUSEUM STUDIES

Alaina Gaugis Carter


 

Alaia V. Cobb


 

Haley Delery


 

Ted T. Ellis


 

Wiletta Ferdinand


 

Audrey Hampton


 

Elaine W. Holmes


 

Taneka Jones


 

 

Sabrina C. Mays-Montana


 

April Schramm


 

 

 

COLLEGE OF BUSINESS AND PUBLIC ADMINISTRATION

Master of Science

COMPUTER INFORMATION SYSTEMS

 

Tosin Ayantunji


 

Cajuana S. Bass


 

Chris John Clark, Jr.


 

Charlene Cousin


 

Brandi Grimaldi-Stampley


 

Manuel Marc Maxmillion, Sr.


 

Anjelica Briana Jackson


 

Irenisha B. Newman


 

Mary Nneoma Ntukogu


 

Tolulope A. Okuboyejo


 

Jacqueline Opara


 

Johnathan M. Parnell


 

Roderick E. Peterson


 

Jhi Vionne Prosper


 

Henrietta Ayodele Thomas


 

Joshua Joseph Turner


 

Kimberly Ann Warren


 

Lekesiah Dwan Washington-Fleury


 

 

SCHOOL OF SOCIAL WORK

Master of Social Work

 

Kimberly R. Allen


 

T’ereal Altemus


 

Jeanique L. Angelain


 

Jessica Auger


 

Lanesa Barabino


 

Krystie L. Barnes


 

Jessica M. Belcher


 

Trinette M. Bolding


 

Kristy Bookhardt


 

Rodney S. Bowie


 

Shane Boyington


 

Brachelle Marnaé Brown

 

Brianna L. Brown


 

Nashawn M. Butler


 

Asia Cage


 

Karen Cassimere-Sullivan


 

Aysia R. Champagne


 

Tremeka E. Coleman


 

Daviana S. Dalton


 

Jada Raeshawn Daniels


 

Carmen Dominique


 

Latasha M. Doucette


 

Le'Jeanne D. Edmonds


 

Maya M. Edwards


 

Sydney Alise Elbert


 

Jennifer M. Evans


 

Jeremy Finnegan


 

Jovan Francois


 

Samuel Gallaspy


 

Bernadette M. Henry


 

Curienee A. Jackson


 

Renata M. Jackson


 

Jarella S. James


 

Brianna John


 

Alysia R. Johnson


 

Latoya K. Johnson


 

Arielle B. Joseph


 

Antimedora Julian


 

Jasmine Lacoste


 

Raquel Landry


 

Jewelwanda Lofton


 

Latasha M. Marshall


 

Ingrid Martin


 

Shantta L. Mattio


 

Patrice M. Morris


 

Carmella Motley


 

Keian Mohammad Nawash


 

Shannon Payne


 

Raven B. Percy


 

Crystal A. Petit


 

Dorian D. Porche


 

Edward J. Richard


 

Rayshonka Robertson-Delone


 

Devon M. Rodney


 

Kellie M. Sauls


 

Eliza J. Selman


 

Khadijah K. Simmons


 

Arthur H. Smith


 

Eloris Smith


 

Eva Sohl


 

Timara D. Sylve


 

Jasmine L. Thomas


 

Crystal N. Toadvine Thompson


 

Ashley M. Toney


 

Joyce Turner


 

Tia N. Turner


 

Sharon A. Walton


 

Kahlise S. Ward


 

Molena D. Warner


 

Karen M. Washington


 

Glenicia C. Welch


 

Bartek West


 

Katina L. Whorton


 

Cleanelle A. Williams


 

Leslie B. Zuppardo


 

 

COLLEGE OF ARTS AND SOCIAL SCIENCES

Bachelor of Arts

ENGLISH

 

Aisha D. Boyd


 

Jasmine J. Coleman


 

Giana Davis


 

Cori Dawsey


 

Tramaine L. Lee-Lewis


 

 

PSYCHOLOGY

 

Jessica Lynn Alberts-Eugene

Audry D. Allen

Schyvanda Baranco
(Cum Laude)

Rashawn C. Cooper

Melanie K. Davis
(In Absentia)
(Cum Laude)

Terri A. Dobard-Williams

Helena M. Francis

Thomas Joshua Franklin III
(Honors)

Jeanine Danielle Al’yce Gallagher

Alexis P. Hamilton
(Cum Laude)

Erin P. Harris

Brittany D. Jackson

T’Yanna Janai Jackson

JaMon Jackson-Harris
(Honors)

Deja A. Johnson

Edward Joesph Johnson III

Alexis W. Jones

Karlette N. Joseph

Dominique R. Kassim

Monica Lacy


Tyler R. Lewis

Racquel Victoria Martin
(Magna Cum Laude)

Lelund Marzell
(Magna Cum Laude)

Tyrionne E. Mccaskill
(Cum Laude)

Jenna A. Morris
(Summa Cum Laude)

Lyjean C. Payne
(Cum Laude)

Sionne K. Sherman

Shontae Stallworth

Chastity A. Thomas
(Magna Cum Laude)

Tamika Turner

Gregory H. White

Marshall L. Wilson

 

Bachelor of Science

BIOLOGY

 

Chelsea B. Brown
(Cum Laude)

 

Kearra K. Davis

 

Ingrid Q. Evans

 

Gabrielle M. Francois

 

Rodreca T. Gant

 

Jacy Haynes
(Summa Cum Laude)

 

Dajoina S. Jones

 

Walmecka Lee

 

David D. Lucas

 

Shona A. Machona

 

Dominique Mark

 

Reginell Meridy
(Cum Laude)

 

Roshaun P. Mitchell-Cleveland

 

Ebony Morris

 

Kimberly H. Nguyen
(Magna Cum Laude)

 

Jada B. Nunnery

 

Chikaodili N. Osuji
(Summa Cum Laude)

 

Leoneka Ruffin

 

Raquel R. Scott

 

Angel Simmons

 

Maegon D. Smith

 

Abreione Walker

 

Raven R. Williams
(Cum Laude)

 

 

CRIMINAL JUSTICE

 

Michele A. Alfred

 

Shadejha A. Brown

 

Jennifer Burgos
(Magna Cum Laude)

 

Chance Clark

 

Brandon Dejean

 

Edwin Escobar
(Cum Laude)

 

Tamara T. Handy

 

Centrell M. Hills

 

Quanisha D. Isidore

 

Ronald Labranch, Jr.
(Honors)

 

Sean S. Lewis

 

Ronell D. Martin, Jr.

 

Jasmine C. McKay

 

Debra L. Oliver-Hammons
(Magna Cum Laude)

 

Juwan Orticke

 

Jasmine R. Parish

 

Quiniece K. Pugh
(Cum Laude)

 

Darrow W. Reaux

 

Caynon A. Roussell
(Magna Cum Laude)

 

Adam P. Sauter

 

Kerryann A. Scott
(Cum Laude)

 

Dana A. Skinner

 

Jon' Janice R. Stokes

 

Charlesetta Victorian

 

Bria Jazmynique Videau

 

SáYann Mary Williams

 

 

FORENSIC SCIENCE

 

Bree'Anne A. Brent
(Honors)

 

Raquel E. Davis
(Cum Laude)

 

Ethel Dinvaut
(Cum Laude)

 

Rodreca T. Gant

 

Jacy A. Haynes
(Summa Cum Laude)

 

Jennifer My Hanh Le

 

Arthur Lee, III

 

Myles Masters

 

Kimberly H. Nguyen
(Magna Cum Laude)

 

Mike D. Tran
(Cum Laude)

 

Areial Ward

 

 

HEALTH INFORMATION MANAGEMENT SYSTEMS

 

Rasheeda B. Alonzo

 

Giovanna M. Batiste
(Cum Laude)

 

Letita J. Davis

 

Kierstin F. Gary

 

Brittany A. Hookfin

 

Sharie S. King

 

Sah'Diamond Lee

 

Kenyatta Leonard

 

Danada R. Moore

 

Tyronne C. Narcisse, Jr.

 

Terri Robinson Prevost
(Magna Cum Laude)

 

Sabrina T. Riley
(Cum Laude)

 

Kellie D. Stewart

 

 

MATHEMATICS

 

John A. Brown, Jr.

 

Timothy J. Cambridge

 

David Johnny Davis, Jr.
(Magna Cum Laude)

 

Chibueze O. Eweni

 

Roshaun P. Mitchell-Cleveland

 

Abreione Walker

 

Rolanda Warren
(Honors)

 

Raven Williams
(Cum Laude)

 

 

ADDICTIVE BEHAVIORS COUNSELING AND PREVENTION

 

Angela Roberts

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Associate of Arts

ADDICTIVE BEHAVIORS COUNSELING AND PREVENTION

 

Shawn Bates

 

Lenora B. Bright

 

Chance Clark

 

Rashawn C. Cooper

 

Iris Duplessis

 

Rodreca T. Gant

 

Alexis P. Hamilton

 

Wanda K. Hannibal

 

LyJean C. Payne

 

Megan A. Perkins

 

Tranekka Randle

 

Ernestine M. Robinson

 

Timothy R. Tegtmeier

 

Will Walker

 

Kevin G. Webster

 

Marshall L. Wilson

 

 

GENERAL STUDIES

Bachelor of General Studies

 

Oriane Asmore

 

Cortney C. Bouton

 

Deshawn M. Brown
(Cum Laude)

 

Shantel K. Cager

 

Trichena Cole
(Cum Laude)

 

Regal S. Dequair
(Cum Laude)

 

Robin Hawkins

 

Markeisha Hosey

 

Phyllis D. Jason

 

Jason M. Lebeau

 

Mary L. Martin

 

Sylvia M. Meyers
(Honors)

 

Robert L. Murray, Sr.
(Cum Laude)

 

Kimbriane Petty

 

Tonisha A. Richardson

 

Leslie Ridgley

 

Kyle Shelly

 

Kourtnie E. Wilson

 

Idell S. Woods-Arnaud

 

 

COLLEGE OF BUSINESS AND PUBLIC ADMINISTRATION

Bachelor of Arts

PUBLIC ADMINISTRATION

 

Brandi B. Breaud

 

Jerome L. Cochran

 

Bobbie Almettae Hardy
(Magna Cum Laude)

 

Breshae Ongel Lee

 

Gabrielle R. Simon

 

Semaj White

 

 

Bachelor of Science

BUSINESS ADMINISTRATION

 

Steven Allen Jr.

 

Amia J. Augillard
(Magna Cum Laude)

 

Shalinda L. Austin

 

Victoria S. Blunt

 

Corriane P. Burke

 

Acdane J. Campbell
(Cum Laude)

 

Tequilla Campbell
(Cum Laude)

 

Christina Clark
(Cum Laude)

 

Shantanya Higgins-Cooper

 

Raina N. Darby

 

Winza Derosier

 

Lenora L. Evans

 

Dana Jenaeyah Garnett

 

Tyjah L. Greenup

 

Bobbie Hardy
(Magna Cum Laude)

 

Chalese J. Helaire
(Cum Laude)

 

DeShandra Henry

 

Karen D. Howard

 

Alexis Johnson

 

Kyla Johnson

 

Chantrel K. Lewis
(Magna Cum Laude)

 

Kendell Wesley McCoy

 

Jere' Mckinzie

 

Jamar D. Mcnaughton

 

India Doris Melancon

 

Lewis Pablo Ntolla
(Magna Cum Laude)

 

Xuxa A. Peart

 

Nicholas G. Phillips

 

Tory Richard

 

Cynthia Robinson

 

Devante M. Robinson

 

Michael A. Sentino
(Cum Laude)

 

Renada A. Simms
(Honors)

 

Ardel Smith

 

Deiante' F. Taylor

 

Marceia A. Veal

 

Tonya Thomas Watson

 

Shahidah R. Williams

 

Zandre T. Williams

 

 

COMPUTER INFORMATION SYSTEMS

 

Christina R. Balbosia

 

Wellington J. Coleman III

 

David Johnny Davis, Jr.
(Magna Cum Laude)

 

Christopher M. Francis
(Magna Cum Laude)

 

Ayden G. Le
(Summa Cum Laude)

 

Brandon Mar

 

Clyde Montgomery
(Summa Cum Laude)

 

Jeremy V. Pierre

 

Xylisa Richard
(Cum Laude)

 

Therese I. Tillery

 

 

COLLEGE OF EDUCATION AND HUMAN DEVELOPMENT

Bachelor of Arts

CHILD DEVELOPMENT AND FAMILY STUDIES

 

Chana G. Anderson

 

Tanya K. Anderson

 

Vernita M. Bartholomew

 

Argyanna E. Bolton

 

Arianna Calmes

 

Paulette T. Clark
(Cum Laude)

 

Dominique Cooper

 

Candace Curry
(Cum Laude)

 

Natasha M. Domingue
(Cum Laude)

 

Andrea M. Gant
(Cum Laude)

 

Joanell C. Mejia

 

Maya G. Nelson

 

Teran A. Samuels

 

Jasmine B. Simmons
(Magna Cum Laude)

 

 

EARLY CHILDHOOD EDUCATION

 

Sheenan Green

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

EDUCATION STUDIES

 

K'Shon G. Booker
(Cum Laude)

 

Clarence J. Butler

 

Qua-Vadis Yvette Cornish

 

Shelita M. Edgerson

 

Elisha A. Fisher
(Cum Laude)

 

Wyndi C. Gauff

 

Earl Gerard IV

 

Kalyn J. Haynes

 

Marque Johnson

 

Shaundricka Jones

 

Gabrielle Joseph
(Summa Cum Laude)

 

Taylor Leblanc

 

Jade O'Conner

 

JeNean S. Sanders

 

Nia Sanders

 

Michelle L. Smith

 

Jessica Marie Trueblood Strong

 

Hannah E. Turner
(Honors)

 

Princess N. Varnado

 

Rolanda Warren
(Honors)

 

Charone L. Williams
(Magna Cum Laude)

 

Gail M. Wright

 

 

ELEMENTARY EDUCATION

 

Daniece Tate

 

Antrell Vinnett

 

 

 

 

 

 

 

 

SCHOOL OF SOCIAL WORK

Bachelor of Social Work

 

Brian Joseph Bigard, Jr.
(Honors)

 

Kermit Brual
(Cum Laude)

 

Ashley Burns

 

Damanitra Celius
(Cum Laude)

 

Monitra N. Coleman
(Honors)

 

Christon A. Crowley

 

Schentrel M. Dillon

 

Chastity C. Dixon
(Cum Laude)

 

Shelley R. Fairbanks
(Magna Cum Laude)

 

Brittney N. Franklin
(Cum Laude)

 

Jeanine K. Jackson

 

Vanesha M. Jackson

 

Bria M. Johnson

 

Tiawana Y. Jones

 

D'Javan J. Lewis

 

Chundra Montgomery

 

Nalin Patel
(Magna Cum Laude)

 

Megan A. Perkins
(Magna Cum Laude)

 

Brittney T. Pigott

 

Bryanna Z. Scott
(Cum Laude)

 

Shaysa M. Shief

 

Antoinette Sims-Johnson

 

Jamie Thomas
(Cum Laude)

 

Rian D. Victorian

 

Will Walker

 

Jaciana B. Wyman

 




Celebration Videos

 

WGNO ABC: A Virtual Graduation Ceremony: 2020’s Class of COVID-19
(link to article)


Show Me Your Walk HBCU Edition presented by CHASE

 

 

RAISING CANE’S 2020 - Southern University of New Orleans

 

 


Thank you for joining us and honoring our graduates!!

This website uses cookies to ensure site visitors get the best experience on our website. By continuing to use this site, you accept our use of cookies and Privacy Statement. To find out more, please visit Southern University's Privacy Statement.